Hidrolik Direksiyon Temel Arızaları
Hidrolik Direksiyon Temel ArızalarıPompalar hidrolik sistemin vazgeçilmez elemanlarındandır. Bundan dolayı arıza sayısını azaltmak ve çalısma ömrünü artırmak için hidrolik sistem dolayısıyla hidrolik pompa bakımı, her geçen gün daha da önem kazanmaktadır En çok karsılasılan pompa arızalarının % 80’i hatalı çalıstırma ve bakımdan olusmaktadır.Günümüz de gelisen teknoloji ile birlikte hidrolik pompaların verimi artmıs,ancak dayanımları azalmıstır. Pompaların çalıstığı ilk andan arıza yaptığı ana kadar geçen sürede kullanıcının yapmış olduğunu seçimler (yağ seçimi,filtre kullanması yada kullanmaması) ve hidrolik sistem hakkındaki bilgisi ve tecrübesi pompanın kullanım süresini ciddi bir sekilde etkilemektedir.

Hidrolik pompalar aniden arızalanmaz, aşırı ısıma, asınç dalgalanmaları, debi kaybı vb. nedenlerle çoğu zaman kendini belli eder. Hidrolik devrelerde arıza belirlenmesinde hidrolik sistem arıza bulma teknikleri; koklama, temas, gözleme ve dinleme yöntemleri göz önüne alınarak pompanın durumu hakkında daha net bilgiye ulasılabilir. Bu teknikler kısaca sunlardır:

Koklama : Sistem de hissedilen rahatsız edici sıra dısı bir kokunu sebebi, sistemin herhangi bir noktasında olusan kuru sürtünme veya pompanın asırı ısınması sonucunda yağın yanması.

Temas : Pompalar da sıcaklığın belirlenmesinde ilk kullanılacak yöntemdir. Çok sağlıklı bir yöntem değildir. İnsanların sıcaklığı hissetmeleri farklılık gösterdiğinden ısı ölçer kullanılması daha sağlıklı
olur. Asırı sıcaklık artısı arızanın bir belirtisi olabilir.

Gözleme : Sistem basıncının ve sistemdeki hareketlerin yavaslaması gibi nedenler pompa da debi kaybının belirtileri olabilir.

Dinleme : Hidrolik pompaların mekanik parçaları yağlanma ve hava emme problemlerinden dolayı sürtünme ve boğuk sesler meydana getirir.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Elektrikli Direksiyon Revizyonu
- Elektromekanik (EPS) Direksiyon Arızaları
- Hidrolik Direksiyon Sistem Testi
 
 
Pro WEB